Search

Google
 

ads

Sunday, February 14, 2016

Piotr z Gdanska

Piotr z Gdanska Papercraft

Piotr z Gdanska Papercraft militaryPiotr z Gdanska papermodel downloadPiotr z Gdanska papermodelPiotr z Gdanska modelkitsPiotr z Gdanska modelkits downloadPiotr z Gdanska papercraft modelPiotr z Gdanska download papermodel  
Peter von Danczk (pol. Piotr z Gdańska) – XV-wieczny gdański statek - karaka, błędnie nazywana "wielką karawelą". W literaturze niemieckiej nazywany jest "Peter von Danzig", w polskiej "Piotr z Gdańska"[1].
Został zbudowany w Bretanii pod nazwą "Pierre de Rochelle", był jednym z pierwszych tak dużych statków. W 1462 przypłynął do Gdańska z dużym ładunkiem soli z La Rochelle, lecz uległ tam poważnemu uszkodzeniu na skutek uderzenia pioruna podczas burzy. Awaria okazała się kosztowna w naprawie i armator statku Peter de Nautis zaciągnął w tym celu pożyczkę w Gdańsku. Remont trwał kilka lat. Ponieważ armator wkrótce zmarł, nie uregulowawszy długu, statek został przejęty przez miasto Gdańsk i przemianowany na "Peter von Danczk" (Piotr z Gdańska). Był to wówczas największy statek na Bałtyku, większy od używanych kog, a nawet holków. Posiadał jako nowość gładkie karawelowe poszycie kadłuba, zamiast stosowanego powszechnie na północy Europy poszycia zakładkowego.
W 1470 statek uzbrojono i wyposażono jako okręt kaperski gdańskiej floty hanzeatyckiej. Hanza prowadziła wówczas wojnę z królem Anglii Edwardem IV, na tle przywilejów handlowych. W 1471 "Peter von Danczk", dowodzony przez gdańszczanina Berndta Pawesta pożeglował do Brugii, skąd prowadził działania przeciw angielskiej i francuskiej żegludze. W 1472 statek zakupili od miasta gdańszczanie Johann Sidinghusen, Tideman Valandt i Reinhold Niederhoff. Od 1473, pod dowództwem Pawła Beneke okręt prowadził z sukcesami działania przeciw Anglii. Największą sławę przyniosło mu zdobycie u wybrzeży Anglii płynącej z Brugii do Southampton florencko-burgundzkiej galery "San Matteo"[2] 27 kwietnia 1473, na którym zdobyto wielki łup wyceniony na około 48 000 guldenów, w tym obraz Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny", przekazany następnie przez Reinholda Niederhoffa Kościołowi Mariackiemu w Gdańsku. Działania wojenne zakończono w 1474 pokojem w Utrechcie. W 1478 "Peter von Danzig" uległ rozbiciu.

No comments:

Post a Comment